▶ vocebulary.

31. prosince 2015 v 0:59 | WølfĀ
...slovníček mého jazyka a řeč na internetu ve světě fanfiction...A/N author´s note (autorská poznámka) - text na začátku nebo na konci povídky mimo povídku samotnou, kde autor může svou povídku okomentovat, vysvětlit, poděkovat těm, kteří mu pomohli (viz beta-reader) apod.
Angst - povídka, v jejímž obsahu jsou důležitým prvkem syrové emoce: strach, obavy, úzkost, deprese. Stručně - hrdina psychicky trpí.

Archive (archív) - internetová stránka, na které naleznete povídky nebo fanart(obrázky - viz fanart)

AUalternative universe - povídka, ve které jsou změněna některá důležitá fakta z knižní/filmové předlohy. Harry Potter jako pirát na lodi Hogwarts je AU. AU je legitimní kategorie fanfiction, není dobré zaměňovat ji se špatnou charakterizací postav (viz OOC)

Badfic badfiction - existují dva významy tohoto slova:
1.Velmi špatná povídka, kterou její autor napsal záměrně špatnou, aby své čtenáře pobavil, případně je upozornil na časté chyby.
2.Velmi špatná povídka, jejíž autor však primárně nic zábavného a naučného nezamýšlel. Tyto případy jsou smutné.

Beta - viz Beta-reader

Beta-reader - editor, ochotný a relativně spisovatelsky zdatný člověk, který si přečte vaši povídku ještě před jejím uveřejněním a upozorní vás na gramatické chyby, překlepy, stylistické nedokonalosti, problém v zápletce, charakterizaci, dialozích…

Dobrý beta-reader - je spisovatelův pravý poklad. Bývá slušností jej zmínit v záhlaví nebo na konci povídky.

BNF (big fan name) - autor, jehož jméno je většině lidí v HP fandomu známé a který získává velké množství pozitivních ohlasů.

Canon - HP knihy, Famfrpál v průběhu věků, Kouzelní tvorové a kde je najít a www.jkrowling.com. Jakákoliv informace v nich obsažená je canon.

Challenge (výzva) - nápad čtenáře, obsahující základní motiv povídky, nápad, zápletku… kterou však sám nerozvede a poskytne ji spisovateli, aby ji napsal. Někdy se používá v soutěžích.

Cliffhanger - způsob zakončení povídky nebo častěji kapitoly v nepříjemném momentu, jehož cílem je navnadit čtenáře, aby si přečetl další kapitolu.

Crossdressing - v povídkách takto označených se postava převléká za osobu opačného pohlaví (nejčastější jsou Harry nebo Draco jako dívka).
Crossover - spojení dvou fandomů dohromady v jedné povídce (viz fandom). Například pokud se ve vaší povídce potkají Legolas a Hermiona. Je legitimní povídkovou kategorií.

Darkfic - povídka, ve které převládá smutek, deprese, utrpení a která většinou nekončí dobře. Často mohou obsahovat smrt jedné nebo více z hlavních postav.

Disclaimer - prohlášení autora na začátku nebo na konci povídky, že nevlastní žádná autorská práva k HP.

Drabble - označuje povídku o stu slovech. Někdy se však tohoto termínu užívá i pro jakoukoli velmi krátkou povídku. Drabble testuje autorovu schopnost předat základní myšlenku, atmosféru, obraz atd. na extrémně omezeném prostoru.

Fanart - fanouškovská tvorba v jakékoliv obrázkové podobě. Ilustrace k povídkám z HP fandomu (viz fandom) se také počítají jako fanart.

Fandom - komunita lidí, kteří jsou fanoušky určité knížky, seriálu, filmu… V našem případě jsme všichni součástí HP fandomu.

Fanfiction - povídka, která využívá světa vytvořeného někým jiným.

Fanon - informace, která se vyskytuje pouze v povídkách, ale ke které se canon nevyjadřuje. Takovou informací může být to, že se astronomická věž používá k romantickým schůzkám, nebo že má Draco vílí předky. Tyto informace mohou být tak široce rozšířené, že se často matou s informacemi z canonu (viz canon).

FF(ff) - zkrácená verze slova fanfiction (viz fanfiction)

Fic - zkrácená verze slova fanfiction (viz fanfiction).

Flame - negativní review (komentář) k povídce, který uráží samotného autora, aniž by byl nějakým způsobem konstruktivní.

Fluff - povídka, která je sladká a roztomilá. Dalo by se říci, že je to pravý opak darkfic (viz darkfic)
Hetzkrácená verze slova heterosexual. Používá se hlavně na serverech, kde se často vyskytuje slash (viz slash) jako upozornění, že se v povídce odehrává romantická nebo erotická situace mezi mužem a ženou.

IC in charakter - opak OOC (viz OOC). Postava je v povídce vylíčena v souladu s tím, jak ji známe z knihy.

Klišé - zápletka, přirovnání nebo slovní obrat, který je výrazně nadužíván (např. Harryho oči jako smaragdy…)

Mary Sue - většinou originální ženská nebo dívčí postava, která na sebe nelogicky strhne pozornost celého Harry Potter světa. Bývá nadprůměrně krásná, inteligentní, mívá neobvyklé magické schopnosti, významné předky, tragický osud nebo dětství a je velmi nepřirozeně dokonalá. Mary Sue je diagnóza.

MPREG male pregnancy (mužské těhotenství) - v povídce takto označené otěhotní jedna z postav, navzdory tomu, že je mužského pohlaví. (a/n: zabít mně... Co se ještě nepojmenuje..)

MST, MSTing > - způsob rozebrání něčí povídky a její oglosování za účelem poukázání na její slabé stránky a chyby.

MWPP era - označuje povídku, která se odehrává v době, kdy chodili do školy Pobertové (odvozeno od počátečních jmen jejich přezdívek: Moony, Wormtail, Padfoot, Prongs).

Novel-length (románový rozsah) - povídka, která je svým rozsahem spíše podobna románu než povídce.

OC original character (originální postava) - Označuje postavu, o které není zmínka v knize a přesto se vyskytne v povídce. Jejich použití ve fanfiction je samo o sobě v pořádku.

OFCoriginal female character (originální ženská postava) - viz OC.

OMC - original male character (originální mužská postava) - viz OC.

OOC out of character (odchýlení od charakteru) - Postava, která je OOC se chová v povídce jinak, než by se chovala v knize. Může být i záměrné (většinou v parodiích), ale většinou je důsledkem špatné charakterizace a zápletky.

Pairing (párování) - označení pro dvě postavy, které jsou spolu v romantickém vztahu.

Plot, plot-bunny (zápletka) - Základní zápletka vašeho příběhu. Výrazu plot-bunny se využívá spíše pro označení původního nápadu, který předchází vlastnímu psaní.

Plot - holechyba - zápletky, kdy spolu všechny informace dané povídky nejsou v souladu, nebo nejsou v souladu s informacemi z knihy, aniž by daná povídka byla klasifikována jako AU (viz AU). Plot-hole je, když se někdo bez dalšího vysvětlení přemístí do bradavického hradu nebo když spolu Harry a Hermiona hovoří ve Velké síni a najednou z ničeho nic sedí u krbu apod.

POV point of view (úhel pohledu) - udává toho, kdo je v této povídce vypravěčem, kdo nás nechá nahlížet do děje svýma očima (např. Harryho POV).

Preslash - povídka, ve které se schyluje k vztahu klasifikovaném jako slash (vizslash), ale povídka skončí dříve, než na sebe tyto tendence vezmou explicitní podobu.

PWP - Plot? What plot? (Zápletka? Jaká zápletka?) - tyto povídky nemají žádnou a nebo jen jednoduchou zápletku, cílem je vylíčit detailní scénu mezi postavami a děje.

Rating - označení věkové přístupnosti nebo vhodnosti.

Recommendation (doporučení) - seznam autorů nebo povídek, které vám jiný autor nebo čtenář doporučuje k přečtení na základně vlastní zkušenosti.

RPSReal Person Slash - slash o skutečných osobách (často hercích) a ne o postavách, které hrají. V RPS by nefiguroval Harry Potter, ale Daniel Radcliffe. (viz slash).

R&RRead and Review (čti a komentuj) - způsob, jak autor někdy vyjadřuje svou prosbu k čtenářům, aby povídku okomentovali.

Review (komentář) - krátké vyjádření čtenáře k povídce, kterou přečetl, která je adresována autorovi. V ideálním případě je konstruktivní a konkrétní.

Ship - zkrácená podoba slova relationship (vztah). Označuje zalíbení v jednom z možných párů.

Shipper - označení osoby, která nade vše preferuje jeden konkrétní pár. Například. "já jsem zapřisáhlý RW/HG shipper." Viz ship.

Slash - povídka, která zobrazuje romantický nebo erotický vztah dvou osob stejného pohlaví. Název je odvozen od slash (lomítko), kterým se takový pár označuje. Např.: SF/DT. Povídka nemusí obsahovat erotickou scénu, a přesto může být klasifikována jako slash.

Songfic - povídka, jejíž děj se odehrává na podkladě textu písně, často po slokách vkládané do povídky; nebo povídka, která je určitou písní výrazně inspirována.

Spoiler - informace, která vám zkazí zápletku originálního díla, které jste ještě nečetli nebo neviděli. Momentálně je aktuální nebezpečí HP6 spoilerů a slušní autoři budou toto varování do povídek uvádět.

Squick - povídka nebo pár, které se mohou některým čtenářům výrazně ošklivit (například Filch/McGonagallová). Některé povídky (někdy tzv. squickfic) jsou psány právě za tímto účelem - co největší počet čtenářů co nejvíce znechutit.

Summary (shrnutí) - stručné shrnutí toho, o čem povídka je. Stojí mimo vlastní povídku, kterou inzeruje. Mělo by čtenáře nalákat, ale neprozradit rozuzlení.

Twincest - označení incestuálního vztahu mezi dvojčaty (Jde většinou o Freda a George, přestože Parvatti a Padma by se také kvalifikovaly.)

Yaoi - japonské označení pro slash (viz slash)

Yuri - japonské označení pro femslash (viz femslash)

WIP Work In Progress (práce ve vývoji) - označuje dosud nedokončenou povídku. Mnoha z nich však bohužel tento status zůstává a nikdy dokončeny nejsou.

zdroj: sosaci.NET

P.S. Snad to pomůže k orientaci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joy | E-mail | Web | 9. ledna 2016 v 0:03 | Reagovat

Jej, nevěřím, že se ti s tím chtělo dělat :o
Neodolala jsem a mrkla se sem, protože zkratky mi dělají docela problém. Psala jsem si takhle nedávnos  holkou 11-13 let, ona použila tři nějaké slova a já byla úplně mimo, cítila jsem se jako důchodce :D
Takže mi tohle hodně pomohlo, abych příště nevypadala jako úplný devil
*stránka byla přidána do záložek*
btw. máš to tu moc pěkný ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama